אוטוסטרדה - פורטל רכב

המידע המלא על הוצאת רישיון למשאית

להוציא רישיון על משאית; מה נדרש עבור התהליך, מה הקריטריונים ומה חשוב לדעת? – קראו כאן.

בקטגוריה של 3.5 טון, נוסעות כיום בכבישי ישראל כ-70,000 – 80,000 משאיות. בעוד כי משאיות אלו מהוות כשליש מהרכבים על כבישי ישראל, אין ספק שנהיגה במשאית מצריכה כישורים ויכולות אחרות. אם אתם לקראת הוצאת רישיון על משאית, ריכזנו עבורכם את מה שחשוב לדעת על כל השלבים הכרוכים בתהליך. נתחיל עם מושגי בסיס:

  • רישיון ג': רישיון זה מקנה לנהג את היכולת החוקית לנהוג במשאית.
  • רישיון c + c1: רישיונות אלו מקנים לנהג את האפשרות לנהוג במשאית במשקל משתנה.
  • רישיון מלגזה: היתר הניתן באמצעות רישיון C או C1, ורלוונטי גם לטרקטור, אוטובוס ועוד.

יש לציין, רישיון C מאפשר נהיגה במשאיות כבדות, כולל סמיטריילרים, בעוד כי רישיון 1C מאפשר לנהוג במשאיות עד 12 טונות.

אילו תנאים קיימים בדרך להוצאת הרישיון למשאית?

מעוניינים לנהוג על משאית? אין ספק, שנהיגה על משאית אינה דומה בשום צורה לנהיגה על רכבים פרטיים. אם החלטתם שאתם רוצים לנהוג על כלי הרכב המורכב הזה שגם מצריך כישורים נרכשים, מעולה, הנה הקריטריונים שתצטרכו לעמוד בהם:

• מגבלות רפואיות: אילו בדיקות רפואיות יש לעבור?

1) בדיקת ראייה תקינה של 126 לכל הפחות.

2) בדיקת כשירות כללית ואישור של רופאת משפחה.

3) בדיקת שדה ראייה תקינה של 140 מעלות לכל הפחות.

נוסף על הבדיקות לעיל, יש לשלם גם אגרה העומדת על סך 140 – 250 ₪ וכן לשלוח טופס 18 לבקשת לימודי נהיגה.

• מבדקים שונים: אילו מבחנים יש בהוצאת רישיון משאית?

1) תיאוריה הכוללת לא רק שאלות תאוריה סטנדרטיות, אלא גם שאלות הנוגעות לנושאים כמו חוקיות רוחב המשאית, הגובה והמשקל שלה, הובלת מטענים באופן בטיחותי כמו גם שאלות בנושאי שעות עבודה מותרות בחוק ועוד.

2) טסט מעשי הכולל נהיגה בפועל על משאית, מה שבודק את יכולות השליטה בכבישים הומי אדם ומכוניות, בכבישים מהירים ועוד.

לאחר הוצאת הרישיון – מה עושים אתו? 

כאשר כבר תשתלבו בשוק העבודה בתור נהגי משאיות, יש לזכור לבצע חידוש רישיון במידה וצריך, מכיוון שאי חידוש הרישיון מהווה עבירת תעבורה לכל דבר ועניין. כמו כן, הקפידו תמיד להעמיס משקלים אשר קבועים ברישיון שלכם, כך שחשוב לדעת אילו מגבלות קיימות על המשאית ועל הרישיון שלכם.

בסופו של יום, נהיגה על משאית היא דבר מורכב למדי שגם מצריכה כישורים מיוחדים. לכן, ישנם קריטריונים שתצטרכו לעמוד בהם על מנת להתחיל לנבור במודעות דרושים נהגי הפצה באינטרנט ולעבוד בתחום. לאחר שלא רק עומדים בקריטריונים האלו אלא גם צולחים את לימודי הנהיגה, הוצאת הרישיון מקנה לכם אפשרויות עבודה במקומות ובמסגרות שונות ורבות.

לסיכום, באילו עבודות אפשר לעבוד עם רישיון ג'?

בעוד שחלק מנהגי המשאיות מתחילים בתור נהגים מן המניין, אחרים במהלך השנים מתקדמים לתפקידי ניהול ופיקוח. למשל, תוכלו לעבוד בתור נהגי הפצה למוצרי מזון, קוסמטיקה או בכל ענף אחר המצריך שינוע מוצרים ברחבי הארץ. מעבר לכך, תוכלו גם לעבור בתור נהגי מלגזה, נהגים בטרקטורים ועוד.

עם הזמן, בחלק מהתפקידים תוכלו אפילו להתקדם הלאה לתפקידי ניהול עובדים וניהול צוותים של נהגי משאיות, מנהלים של ציים לוגיסטיים ועוד. בסופו של דבר, בכל תחום, ענף ותעשייה אפשר להתקדם, הכול שאלה של אמביציה ויכולות. בהצלחה!

מידע נוסף

הסכנות בנהיגה במהירות מופרזת

הבדלי אכיפה בין נהגים ותיקים לעומת חדשים - החוק מבדיל ביניהם?

חידוש רישיון נהיגה לאחר שנתיים שלילה

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.