אוטוסטרדה - פורטל רכב

ניקוי מסנן חלקיקים

תוכן [ הסתר ]

רכבים, מטבע הדברים, מפיצים לחלל האוויר חומרים שונים כתוצאה מתהליכים המתרחשים במנוע. חלק מאותם חומרים נחשבים למזהמים ומסוכנים לסביבה ולאדם כשהם בריכוזים גבוהים. מסנן חלקיקים הוא רכיב שתפקידו למזער ככל הניתן את הפיח המזהם שנוצר בתהליך הבעירה של המנוע ובכך לשמור הן על איכות הסביבה והן על אורח חיו של המנוע.

כיצד עובד מסנן החלקיקים ואיפה הוא ממוקם?

פעולת המסנן מתבצעת במהלך הנסיעה. המסנן לוכד בתוכו את חלקיקי הפיח המזהמים אשר נפלטים בתהליך הבעירה של המנוע. לאחר הצטברות החלקיקים המזהמים, המסנן מבצע ניקוי באופן עצמאי – הוא מתחמם עד לטמפרטורה גבוהה ביותר של 600 מעלות והפיח המזהמם הופך לאפר שלא מזהם את הסביבה. במקרים מסוימים, בעיקר בקרב רכבים ישנים ו/או שנוסעים שעות רבות על הכביש, המסנן לא יכול לעשות את העבודה לבד ונוצרת סתימה שמורידה את ביצועי המנוע. המסנן ממוקם בסמוך לצנרת הפליטה או בחלקו התחתון של הרכב, לצד האגזוז.

אילו רכבים חייבים בהתקנת מסנן חלקיקים?

במטרה לשמור על איכות הסביבה  ולמזער נזקים, אושרו תקנות הנוגעות לרכבי דיזל בהן נמצא כי זיהום האוויר מסרטן. התקנות נכנסו לתוקף בתחילת שנת 2018 ומשמעותן היא שכל רכב דיזל ישן יחויב בהתקנה עצמית של ניקוי מסנן חלקיקים כתנאי לחידוש הרכב מדי שנה. רכב ישן מוגדר כרכב שיוצר לפני שנת 2005 – משאיות, מיניבוסים, מידיבוסים, אוטובוסים וכלי רכב נוספים שיש בהם מקום להסעת 8 נוסעים ומעלה. מדוע דווקא לפני שנת 2005? נמצא כי רכבים שיוצרו עד אז מפיקים את זיהום האוויר הגדול ביותר בקרב כלי הרכב שנמצאים על הכביש.

מתי יש צורך להחליף מסנן חלקיקים?

אי טיפול במסנן חלקיקים תוביל למגוון של בעיות ברכב – דליפות של מזרקים, עשן שחור מהאגזוז שיגרור איתו קנס, בעיות במערכת הפליטה ואפילו פיצוץ מגש הטורבו של הרכב. כאמור, ניקוי מסנן החלקיקים עושה לרוב את העבודה בעצמו, אך במקרים של עומס לכלוך שהצטבר וכן במקרה של שימוש בשמן מנוע שאינו מיטיב עם הרכב – יש צורך בניקוי יסודי שמתבצע במוסך כדי לאפשר למנוע לשמור על ביצועיו ולהימנע מנזקים.

כמה עולה ניקוי מסנן חלקיקים?

ניקוי מסנן חלקיקים מתבצע כאשר המנוע כבוי והמסנן, שמגיע לטמפרטורות גבוהות, נמצא בטמפרטורה נמוכה שמאפשרת לגעת בו. כשהמסנן מתקרר יש להחדיר לתוכו את חומר הניקוי באמצעות אקדח לחץ ולהמתין משך 15 דקות. לאחר מכן, מדליקים את הרכב ונותנים לו להתחמם כדי להיפרד מהחלקיקים שנדבקו בדפנות המסנן. לבסוף יש צורך לבצע סריקת בעיות ידנית דרך מחשב הרכב. עלות ניקוי מסננים עשויה להגיע לכדי אלפי שקלים, כשהעלות משתנה לרוב בהתאם לסוג הדגם והיצרן. זכרו כי הקנס על רכב מזהם אוויר הוא גבוה יותר מניקיון המסנן, וכל שלא ניתן לחדש את רישיון הרכב אם רמת זיהום האוויר שבו גבוהה מהנורמה.

 

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.