אוטוסטרדה - פורטל רכב

נהיגה במהירות מופרזת

תוכן [ הסתר ]

כמות כלי הרכב על כבישי ישראל היא עצומה. הצפיפות בהם אדירה, מהגבוהות בעולם - ואנחנו רק הולכים ו'משתפרים' בנושא

זה, כאשר בכל שנה נוספות עוד ועוד מכוניות חדשות לכבישים. ומאחר ולכולנו יש רכב, כולנו יודעים כי יש לנהוג על פי חוק. אבל רבים מאיתנו לא עושים זאת. וחבל.

מהירות מופרזת היא נגע שמשטרת ישראל מנסה למגר כבר שנים, לא תמיד בהצלחה. נהגים רבים בוחרים להתעלם מהנחיות המשטרה ומחליטים לנהוג מעל למהירות המותרת הקבועה בחוק (או זו אשר מצוינת בתמרור הגבלת המהירות המפורש), מה שעלול לעיתים לסכן את הנהג עצמו ואת ציבור המשתמשים בכביש.

נכון, עד היום לא הוכח באופן מוחלט הקשר שבין נהיגה מופרזת לבין ריבוי תאונות דרכים. אבל, לכולנו ברור כי מהירות גבוהה עשויה להביא לתוצאות הרות אסון, במקרה של נהג לא מנוסה, חוסר ערנות רגעי וכדומה.

נהיגה במהירות מופרזת מגדילה את מרחק העצירה שיידרש הרכב לעבור עד לעצירה מוחלטת, מה שיגביר את הסיכוי לתאונה במקרה של עצירת פתאום או פריצה פתאומית של אדם או גורם זר לכביש; נהיגה במהירות מופרזת עשויה להביא לאובדן האחיזה של הרכב בכביש וכתוצאה מכך לאובדן שליטה על הרכב, מה שבהכרח יביא לתאונה; נהיגה במהירות מופרזת תגביר את עוצמת הפגיעה במקרה של תאונה ותהפוך אותה לקטלנית.

אלו רק חלק מהסיבות בגללן מנסה משטרת ישראל, לצד המחוקק הישראלי, למגר את התופעה ולהסביר לציבור הנהגים עד כמה חשוב לשמור על מהירות תקנית. בתקווה שבהקדם, רוב הנהגים יבינו עד כמה זה מסוכן.

מהי נהיגה במהירות מופרזת?

כמובן שהתשובה לשאלה הזו היא שהכל יחסי. בכבישים מסוימים בגרמניה, למשל, אין הגבלת מהירות, בין היתר משום התשתיות המצוינות והעיקולים המעטים. בישראל, המהירות המקסימלית המותרת היא 110 קמ"ש (בכביש 6 ובכבישים מהירים אחרים) ומהירות מופרזת תהיה למעשה כל מהירות שתחצה את הגבול הזה.

עם זאת, המשטרה יודעת שסטייה מינימלית ממהירות זו אינה משמעותית עד כדי הטלת קנס או זימון למשפט. לכן, היא גיבשה עקרונות אשר קובעים מתי מהירות גבוהה ומופרזת תצדיק ענישה. ראשית, נתבונן בטבלה אשר מציגה את המהירויות המותרות על פי חוק בישראל, בכבישים השונים (בקילומטרים לשעה):

סוג הרכב כביש מהיר כביש בינעירוני עם שטח הפרדה כביש בינעירוני ללא שטח הפרדה כביש עירוני
רכב פרטי 110 90 80 50
רכב מסחרי מעל 12 טון 80 80 80 50
אופנוע עד 50 סמ"ק לא יכול לעלות על הכביש 50 50 50
טרקטור וכל רכב איטי לא יכול לעלות על הכביש 40 40 40

ומה קורה כאשר הנהג עובר את המהירות המותרת? אלו העונשים, בהתאם לרמת החריגה ולאופי הכביש בו נתפס הנהג (כלומר, מהי המהירות אשר 'תזכה' את הנהג בעונש המצוין בשורה הראשונה):

סוג הכביש קנס (250 ₪) קנס (750 ₪) זימון למשפט
דרך עירונית עד 70 קמ"ש 71 עד 80 קמ"ש 81 קמ"ש ומעלה
דרך בינעירונית בלי שטח הפרדה עד 105 קמ"ש 106 עד 120 קמ"ש 121 קמ"ש ומעלה
דרך בינעירונית עם שטח הפרדה עד 115 קמ"ש 116 עד 130 קמ"ש 131 קמ"ש ומעלה
דרך מהירה עד 135 קמ"ש 136 עד 150 קמ"ש 151 קמ"ש ומעלה

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.