אוטוסטרדה - פורטל רכב

טיפול עשרת אלפים

מהו טיפול 10,000? מה מבצעים בו והאם יש מחירים קבועים או ממוצעים לטיפול כזה? האם עלות טיפול במוסך כללי תהיה גבוהה או נמוכה מזו של מוסך מורשה יבואן?

טיפול 10,000 או "טיפול עשר" כפי שנקרא היה בעבר, הוא טיפול בסיסי במכונית, שהיה נהוג לבצע בכלי רכב שיוצרו עד שנת 2,000 בערך. היום הוא מכונה לעיתים "טיפול קטן" ואפשר לבחור מוסך כללי שיבצע את הטיפול.

מהו טיפול 10,000?

מדובר בטיפול קטן, שכיום מבצעים בכל 15,000 קילומטרים או יותר. ישנם יצרנים שמגדירים טיפולים תקופתיים מסוג זה - טיפולים "קטנים" - לביצוע בכל 20,000 או אפילו 30,000 קילומטרים. לרוב יהיה מדובר ברכבי דיזל, אבל לא רק.

מה כולל טיפול 10,000?

הטיפול כולל החלפת מצתים (פלגים), מסננים שונים ושמן ובדיקה כללית של ברקסים ומכלולים שונים אחרים, לרוב בהתאם להוראות היצרן. חשוב לדעת שלא משנה אם אתם גרים בחיפה, למשל, או בכל עיר אחרת, כמעט תמיד תצטרכו להוסיף משהו על הטיפול הבסיסי הזה:

ואם הזכרנו את חיפה, נמשיך ונביא אותה בתור דוגמא: העליות והירידות בעיר מביאות לשחיקה מהירה יותר של הבלמים מאשר בערים שאינן הרריות. מסיבה זו, כמעט בכל טיפול תקופתי תצטרכו לבדוק את הבלמים, אם לא להחליף אותן.

ברכב ידני, במיוחד אם הוא רכב מיושן, תצטרכו לעיתים להוסיף על הטיפול הרגיל גם החלפת או טיפול במצמד (קלאץ'), שנוטה להישחק או "להיגמר" במקומות עם עליות רבות, כמו חיפה וערים או מקומות הרריים.

כמה עולה טיפול 10,000?

המחירים משתנים בין רכב לרכב, דגמים ויצרנים שונים.  תיאורטית, טיפול 10 במוסך כללי, שאינו מוסך יבואן בהכרח, יעלה כ- 450 - 550 ש"ח. מעשית, העלות תהיה גבוהה יותר והממוצע בשוק קרוב יותר ל- 900 ש"ח ברכב בן שש או שבע שנים, מאשר 450 ש"ח.

טיפול כזה כולל החלפת מסננים - מסנן שמן ומזגן, מסנן אוויר - החלפת שמן ונוזל קירור, החלפת מצתים, נסיעת מבחן ובדיקת בלמים - כולל פירוק והרכבה, לא רק בראיה.

האם חשוב או חובה לבצע את הטיפול במוסך מורשה יבואן?

ככלל, צריך לבצע טיפול - כל טיפול - במוסך מורשה; מוסך מורשה הוא כזה שיש לו רישיון של משרד התחבורה.

למוסכי יבואן יש לעיתים יתרון על פני מוסכים כלליים, בכך שזמינות החלקים שלהם גבוהה יותר ולפעמים גם הידע והניסיון שלהם  - במיוחד לגבי יצרנים ודגמים נדירים יחסית - גבוהים. מצד שני, עלות טיפול במוסך יבואן תהיה כמעט תמיד גבוהה יותר מאשר במוסך רגיל.

חשוב מאוד שהמוסך בו תטפלו ברכב יהיה אמין ומקצועי ותוכלו לסמוך עליו, יותר מאשר כל דבר אחר. אם יהיה לכם ספק או חשש, כל תואר שיוצמד לשם המוסך לא יהיה שווה.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.