אוטוסטרדה - פורטל רכב

לימודי נהיגה

תוכן [ הסתר ]

בין אם ברגע היום מלאו לך 17 שנים או יותר, ככל הנראה עברה בראשך המחשבה ללכת ולהוציא רישיון נהיגה לרכב. יכולות להיות לכך המון סיבות: חוסר רצון להיות תלוי בהורים לטרמפים, לכל החברים כבר יש רישיון, מקום העבודה דורש רישיון נהיגה כתנאי קבלה ועוד. המכנה המשותף לכולם הוא שעל מנת לקבל את הרישיון, צריך לעבור מספר מבדקים ולשם כך, להירשם עבור לימודי נהיגה, אך לפני כן יש כמה שלבים בדרך.

ביורוקרטיה לפני לימודי נהיגה

הדבר הראשון שעליך לעשות בשביל להירשם ללימודי נהיגה הוא לגשת פיזית לתחנת צילום של 'טלדור' או 'מרמנת' עם תעודה מזהה, להצטלם במקום ולהנפיק טופס רש"ל 18, או במונח היותר עממי 'טופס ירוק'. הטופס הזה, עליו מודפסת התמונה שצולמה קודם, הוא למעשה מכתב בקשה להוצאת רישיון נהיגה וילווה אותך עד לקבלת רישיון הנהיגה. הוא כולל נתונים באשר לתוצאות מבדק הראייה, חוו"ד של רופא המשפחה וכמובן את תוצאות מבחן התיאוריה.

מבדקים רפואיים

הצעד הבא הוא להגיע עם הטופס הירוק לבדיקת עיניים וקבלת אישור רפואי מרופא המשפחה. ללא האישורים שלהם לא יהיה ניתן להמשיך או להתחיל בכלל בלימודי נהיגה.

בדיקת העיניים מורכבת ממספר שלבים ותוצאותיה, אם אתה צריך או לא משקפיים לנהיגה, יצויינו על גבי הטופס:

  • בדיקה דו עינית - בה אתה צריך לזהות מספר ריבועים.
  • בדיקת חדות ראייה - הבדיקה החשובה ביותר. על פי חוק יש להגיע לראייה של לפחות 6/12. במידה ואתה צריך להרכיב משקפיים בשביל להגיע לרמת ראייה זו, הבודק יציין זאת על גבי הטופס.
  • בדיקת שדה ראייה - בדיקה הבודקת את מרחב הראייה שלך. עליך לפי הוראות הבודק, לזהות נקודת אור אשר תדלק בזוית העין.

רופא המשפחה שלך צריך לעבור על החלק שלו בטופס הירוק ויאשר או לא אם אתה כשיר להתחיל לימודי נהיגה על פי הכרות שלו איתך ועל פי ההיסטוריה הרפואית שלך.

מבחן תיאוריה

מבחן התיאוריה כשמו כן הוא - מבחן תיאורטי לקראת לימודי נהיגה מעשיים הבודק את הבקיאות שלך לגבי חוקי התנועה, ידע במנוע והתמרורים השונים. קיימים למעלה מ-10 סניפים בהם ניתן לגשת למבחן התיאוריה ויש להזמין תור מראש. למבחן עצמו עליך להגיע, כמובן אחרי שלמדת למבחן, עם תעודה מזהה, כלי כתיבה, שובר תשלום מבנק הדואר ולא לשכוח את הטופס הירוק.

המבחן עצמו נמשך כ-40 דקות אשר בסיומו, הבוחן יוצא עם הטפסים הירוקים של הנבחנים ומקריא את שמותיהם. אם לא עברת את מבחן התיאוריה לא תוכל להתחיל לימודי נהיגה ותצטרך לגשת עם אותו טופס למבחן נוסף. אם עברת, מזל טוב! לגשת ולהתחיל לימודי הנהיגה מעשיים.

לקריאה נוספת: מאגר השאלות והתשובות למבחן הנהיגה העיוני, מאתר משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים.

איזה בית ספר או מורה ללימודי נהיגה לבחור?

כאשר אתה בא להירשם לבית ספר ללימודי נהיגה, מעבר למחיר ולמה שהבית ספר נותן לך (כמו חבילות לימודי נהיגה הכוללת את הטפסים, לימודי נהיגה תאורטיים ומבחנים פנימיים וחיצוניים), בדוק את המורה עצמו, האם אתה מרגיש בנוח לידו - זכור שאתם הולכים לבלות לא מעט זמן ביחד - ולא פחות חשוב את הגמישות של המורה למספר שיעורים בשבוע.

כמות השיעורים המינימלית של לימודי נהיגה הם 28 שיעורים של 45 דקות כל אחת. לקראת הסוף, אם הכל הולך כשורה, המורה יפנה אותך לטסט פנימי שיבוצע על ידי מורה אחר בבית הספר. במידה ותעבור את הטסט הפנימי, תוכל לגשת לטסט החיצוני, הסופי.

בישראל ישנם בתי ספר ומורים רבים ללימודי נהיגה, כנסו לאינדקס בו תוכלו למצוא אילו בתי ספר ישנם בקרבת מגוריכם, לדוגמא אינדקס דפי זהב בסיווג לימודי נהיגה (רק תכניסו שם של עיר) וכך תתחילו את התהליך למציאת בית הספר המתאים ביותר עבורכם. והכי חשוב שיהיה בהצלחה!

בהצלחה!

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.