אוטוסטרדה - פורטל רכב

מכונית ירוקה

תוכן [ הסתר ]

החיסכון העצום באנרגיה ובפליטת דלק המתאפשר הודות לפיתוח של מכונית ירוקה מסמל תקווה חדשה לעתיד כדור הארץ. בעקבות עליית המודעות הציבורית להשפעה המכריעה של פליטת דלקי המכוניות על התחממות כדור הארץ ותחילתו של משבר נפט עולמי, ארצות רבות בעולם מעודדות שימוש במכוניות ירוקות על פני מכוניות הממונעות על ידי דלק, כחלק מהרצון העולמי להאט את קצב התחממות כדור הארץ ולמנוע אסון אקולוגי גלובלי.

במאמר הבא, נסביר מהי מכונית ירוקה, מתי היא הומצאה ומדוע מוטב לכולנו לרכוש מכונית ירוקה משפחתית.

מהי מכונית ירוקה?

מכונית ירוקה הוא למעשה כינוי אשר ניתן לקבוצה של מכוניות "ידידותיות לסביבה" וחסכוניות בדלק, אשר צורכות דלק מתחדש או דלק המזהם בצורה פחותה יותר מאשר בנזין.

עד היום פותחו מספר סוגים ודגמים של מכוניות ירוקות, לרבות: מכוניות סולאריות, מכוניות חשמליות, מכוניות היברידיות, מכוניות מימן ומכוניות ביודיזל, אשר במקביל להתחזקות הטרנד הירוק העולמי, הופכות ליותר ויותר פופולאריות בקרב צרכני הרכב בעולם.

מדוע כדאי לעבור למכונית ירוקה?

מעבר אל תחבורה ירוקה נחשבת לצעד היסטורי וחשוב לאנושות כולה מפאת הסיבות הבאות:

 • מעבר אל נהיגה בתוך מכונית ירוקה הוא צעד חכם לאנושות משום שמצבורי הנפט בכדור הארץ אינם בלתי נדלים ועשויים להיגמר ביום מן הימים ולכן מוטב שנהיה ערוכים לכך, שכן אם לא הטכנולוגיה תגיע לקיצה וגם המשאבים המסתמכים עליה (חקלאות ויבולי מזון).
 • מעבר אל נהיגה בלתי מזהמת, אשר תושג על ידי רכישת מכונית ירוקה תסייע להאטת תהליך ההתחממות של כדור הארץ ובכך תמנע את התרחשותו של אסון אקולוגי הרובץ כעננה שחורה מעל האנושות כולה.
 • עצם העובדה כי מדינות רבות תלויות במצבורי הנפט של מדינות ערב, מעבר אל שימוש במכוניות ירוקות יקנה למדינות שלא התברכו בנפט, חוסן פוליטי והגנה מפני בריחת הון.

התפתחות המכונית הירוקה?

בניגוד לדעה הרווחת, המכונית הירוקה הראשונה הוצגה כבר בסוף המאה ה - 19 בשנת 1839. הייתה זו המכונית הירוקה הראשונה מסוגה שפעלה על מנוע חשמלי ואכן בעקבות פיתוח יוצא דופן זה, בתחילת המאה העשרים, המכוניות החשמליות שלטו בכבישי העולם, אולם עם התפתחות תעשיית הרכב האמריקאית בהנהגת הנרי פורד והעדפת תצורת ההנעה הקונבנציונאלית במכוניות המונעות באמצעות מנוע בנזין, נעלמה המכונית הירוקה למשך כחמישים שנה מעל לפני האדמה.

עם פריצת משבר האנרגיה שהתרחש בשנות ה - 70, בעקבות החלטת מדינות ערב (ארגון אופ"ק) להטיל חרם על מדינות המערב שתמכו בישראל במלחמת יום הכיפורים, הוחזרה עטרה ליושנה ותעשיית המכוניות הירוקות החלה להתפתח בקצב.

עובדה זו, כמובן הובילה לידי פיתוח וייצור של מכונית ירוקה המופעלת באמצעות חשמל, אנרגייה סולארית, אנרגיית מימן, אנרגיה היברידית ועוד.

אילו סוגי מכוניות ירוקות קיימות בעולם?

בין המכוניות הירוקות ניתן למנות את המכוניות הבאות:

 • מכונית סולארית - מדובר במכונית הפועלת על ידי המרת האנרגיה הסולרית (השמש) לאנרגיה חשמלית, זאת תוך שימוש בתאים פוטואלקטריים.
 • מכונית היברידית - היא למעשה מכונית שמטרתה לחסוך בצריכת הדלק, זאת תוך שילוב בין מנוע חשמלי ובין מנוע בנזין, כאשר הרכב נטען באמצעות סוללות מיוחדות.
 • מכונית מימן - זוהי מכונית הפועלת באמצעות אנרגיה הנוצרת על ידי ריאקציה המתרחשת כתוצאה מחיבור בין מימן לחמצן, המופעלת באמצעות מערכת של תאי דלק.
 • מכונית ביו דיזל - זוהי מכונית הפועלת באמצעות דלק ביולוגי המופק משמנים צמחיים כגון: תירס, סויה, קוקוס, קנולה, בוטנים ועוד.
 • מכונית חשמלית - פועלת באמצעות מנגנון חשמלי ייחודי הפועל על סוללה נטענת.
 • מכונית אולטרה לייט - היא מכונית המבוססת על שינוי מפתח במבנה הרכב הגורם לחיסכון בצריכת האנרגיה ברכב.

אילו מכוניות ירוקות נמצאות בישראל?

אף על פי, שממשלת ישראל הפעילה מדיניות מיסוי חדשה כנגד הרכבים המזהמים הנוסעים על כבישי ישראל, טרם עודדה הממשלה בצורה גורפת את הנהיגה בתוך מכונית ירוקה. עובדה זו ניכרת לעין, שכן לישראל מיובאים רק שני דגמים בודדים של מכוניות ירוקות: הטויוטה פריוס ההיברידית וההונדה סיוויק ההיברידית, מה גם שמספר הרכבים הירוקים הנראים על כבישי ישראל הינו קטן וחסר משמעות.

מעל לכל זאת, על ממשלת ישראל לפתח תחבורה ירוקה ציבורית, אשר תצמצם בצורה משמעותית את רמת זיהום האוויר בערים ואולי אפילו תגרום להוזלת עלויות הנסיעה בתחבורה הציבורית.

איך לבחור את המכונית הירוקה המתאימה?

אם ברצונכם להחליף את רכבכם המזהם בדגם חדיש של מכונית ירוקה או מכונית חשמלית, אנו ממליצים לכם לבסס את החלטתכם על הקריטריונים הבאים:

 • קהל היעד - מי צפוי להשתמש במכונית ? האם מדובר במשפחה, בזוג או בנהג יחיד ?, בהתאם למספר האנשים המיועדים להשתמש במכונית ירוקה בחרו את סוג הרכב המתאים: רכב משפחתי, מכונית ירוקה קומפקטית או אולי קטנוע ירוק ?.
 • אופי הנסיעה- האם מדובר ברכב אשר ישמש לנסיעה עירונית בלבד ? או שמא מדובר ברכב אשר ישמש לנסיעה בין עירונית ?. בהתאם לתשובתכם נסו למצוא מכונית ירוקה, אשר כמות צריכת הדלק או האנרגיה לק"מ נסיעה הוא הנמוך והחסכוני ביותר עבורכם.
 • תקציב- עם מגמת המיסוי החדשה על רכבים מזהמים יותר ויותר משתלם להחזיר מכונית ירוקה, לכן נסו להסתכל על התמונה הכוללת ולרכוש לעצמכם מכונית ירוקה, קטנה וחסכונית במחיר הגיוני.

לסיכום, אם נושא איכות הסביבה קרוב אל ליבכם ואיכפת לכם מעתידו של כדור הארץ, עברו לנסיעה ידידותית לסביבה באמצעות רכישת מכונית ירוקה.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.