אוטוסטרדה - פורטל רכב

דלק - האנרגיה של הרכב

דלק - האנרגיה של הרכב

הדלק הוא החומר שבלעדיו לא תיתכן פעילות כלכלית כלשהי במשק. הדלק משמש את התעשייה, הביטחון, הרפואה, התחבורה והצרכנים הפרטיים. רוב הדלק המיובא לארץ מזוקק מנפט גולמי או מיובא כמוצרי דלק מוגמרים. אל המכוניות מגיע הדלק בעזרת תחנות דלק. לכן, ניתן לומר בפשטות שהדלק הוא המניע את גלגלי המשק.

דלק לרכבים

תוכן עניינים

הדלק לסוגיו השונים

תחנות הדלק פזורות בכל רחבי הארץ: בתוך הערים ומחוצה להן, בכפרים, בקיבוצים ואף במקומות הנידחים ביותר. מרבית התחנות פועלות ומספקות שירות 24 שעות ביממה. תחנת דלק ממוצעת מספקות דלק לסוגיו השונים ולכל סוגי כלי הרכב:

  • בנזין - ברמות אוקטן שונות 95-ו-96
  • סולר - המיועד למנועי דיזל
  • נפט - המיועד בין השאר גם להסקה ולחימום ביתי
  • גז פחמימני מעובה - עבור מכוניות שעברו הסבה להנעה בגמ"פ. את הגז ניתן למצוא רק בחלק מהתחנות

מה פירוש המילה דלק?

באופן כללי, דלק הוא שם כולל לחומר שיש בו אנרגיה, עם יכולת העברה לצורה אחרת של אנרגיה כמו חום או חשמל. העברה כזאת נעשית בשריפה וכידוע לכולם, הדלק שנמצא באותן תחנות דלק הוא חומר שבשריפתו פולט אנרגיה רבה. מקור השם דלק הוא בבעל חיים הנפוץ בצפון אמריקה, אירופה ומרכז אסיה. זהו סוג של טורף לילי ממשפחת הסמוריים. הדלק, בדומה למשפחת הסמוריים (כמו בואש) מפריש בשעת סכנה חומר בעל ריח חריף שמבריח את אויביו – ממש כמו הנוזל הנפוץ.

מבנה מחיר הדלק בישראל

מחיר הדלק בישראל מורכב מחמישה מרכיבים: מחיר שער הבנזין, מס הבלו, הוצאות שיווק, מע"מ והמרכיב היחיד שהינו בחירה הוא תוספת השירות המלא בתחנות הדלק עצמן. להרחבה על מרכיבי מחיר הדלק.

מבנה מחיר הדלק

חישוב צריכת דלק

"כמה קילומטרים לליטר היא עושה?" - שאלה זו נפוצה מאד בימים אלו בין בעלי רכבים, הסיבה לכך כמובן הן עלויות הדלק הכבדות. כיום רצוי מאד לבדוק את צריכת הדלק של הרכב בבלועתם, רמת גבוהה של צריכת דלק יכולה להביא למצב שבו רצוי ותשקלו רכישת רכב חדש, במדריך הבא תלמד כיצד לבצע חישוב נכון של צריכת דלק

חישוב צריכת דלק

תחנות דלק

תחנת הדלק היא המוצא האחרון בדרך הארוכה שעובר הדלק, מבארות הדלק עד מיכל הדלק ברכב. עד לשנות ה-90 פעלו בארץ שלוש חברות דלק: דלק, פז וסונול. בעקבות החלטת הממשלה החלה הרפורמה בשוק הדלק, שפתחה את השוק לחברות נוספות כמו:דור אלון, טן חברה לדלק, גל חברה לדלק ועוד. כיום ניתן למצוא כמעל אלף תחנות דלק פזורות ברחבי הארץ, התחרות על ליבו ורכבו של הצרכן הביאה לכך שתחנות הדלק מציעות כיום שירותים נוספים, משטיפת רכבים, החלפת שמנים, ניקוי מראות ומכירת מוצרי שתייה ומאכל להתרעננות. בעמוד הבא תמצאו מידע נוסף על תחנות הדלק בישראל, כולל מפת תחנות הדלק בארץ

תחנות דלק

טיפים לחסכון בדלק

על ידי שינוי התנהגות ומחשבה מראש ניתן לחסוך מאות שקלים בחודש. הכל תלוי במידת המחויבות לנושא והמודעות לו. ישנם מספר צעדים אשר לא ישנו את שגרת יומכם אבל יביאו לחסכון רב. במאמר הבא תמצאו המלצות וטיפים כיצד לחסוך בדלק

טיפים לחסכון בדלק

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.