אוטוסטרדה - פורטל רכב

מדריך הכנה למבחן שנתי לרכב (טסט לרכב)

תוכן [ הסתר ]
טסט לרכב

כל בעל רכב נתקף במתח כשמתקרבת השעה לעשות טסט לרכב. טסט לרכב הוא מבחן שכל רכב צריך לעבור מדי שנה על מנת לוודא את תקינותו. רכב שלא עבר טסט לא יורשה לעלות על הכביש. התהליך עלול להיות ממושך ומורט עצבים, והדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא שהרכב לא יעבור את המבחן, ואתה תצטרך לשוב ולעבור את כל התהליך מחדש, לשלם בכסף, בזמן ובעצבים

ישנן כמה הכנות שכל בעל רכב יכול וצריך לעשות לפני המבחן השנתי, וכך להקל על התהליך ולהבטיח, ככל האפשר, שהחוויה תסתיים במהירות ובהצלחה.

כך תתכונן לביצוע טסט לרכב:

 1. בחירת מכון רישוי מתאים – ישנם 64 מכוני רישוי ברחבי הארץ המורשים לעריכת טסט לרכב. בהם ורק בהם תוכל לעבור את המבחן. את רשימת המוסכים המורשים תוכל למצוא כאן.

 2. תשלום אגרה מראש – יש לשלם את אגרת הרישיון בדואר ולהגיע עם שובר התשלום
 3. טפסים חשובים – עליך להביא איתך תעודת זהות ואת ביטוח החובה לרכב. אם הביטוח לא בתוקף יהיה עליך לחדש אותו לפני המבחן. אם הרכב לא נלקח למבחן על ידי בעל הרכב, עליו להביא עמו ייפוי כוח שעליו חתם בעל הרכב. טופס לייפוי כוח נשלח לבעל הרכב יחד עם הרישיון. בנוסף, מיופה הכוח צריך להביא עמו גם את תעודת הזהות שלו וגם של בעל הרכב.
 4. בדיקות לכלי רכב וותיקים - רכב בן 19 שנים ומעלה צריך לעבור לפני הטסט בדיקה במוסך מורשה ולהגיע אל הטסט עם תעודת בדיקת רכב מיושן מהמוסך בו נבדק. רכב בן 15 עד 19 שנים צריך לעבור בדיקה דומה של מערכת הבלמים.
 5. בדיקות שיש לבצע עבור כל רכב – את הבדיקות האלו צריך לעשות כל בעל רכב, בלי קשר לגילו של הרכב, כיוון שאלו נקודות שעלולות להכשיל את הטסט. אם תוודא את תקינות המערכות הללו מראש, תוכל להבטיח טסט מוצלח:

  • אורות - כל הפנסים והאורות של הרכב צריכים להיות תקינים. אל תדלג על בדיקה של שום פנס, החל מאורות גבוהים ואיתות, דרך אורות רוורס ועד לתאורת לוחיות הרישוי.
  • מגבים - צריכים להיות תקינים, שלמים ולא קרועים, לעבוד כראוי כולל מערכת ההתזה
  • מראות - צריכות להיות שלמות ותקינות. שברים וסדקים עלולים להכשיל את הטסט
  • צמיגים - כדאי להחליף צמיגים שחוקים או סדוקים
  • חגורות בטיחות - תקינות, שלמות ונסגרות כהלכה
  • לוחיות רישוי - ברורות ותקינות
  • פריטים חשובים - רכב שבו יהיה חסר אחד מהפריטים הבאים לא יעבור טסט – צמיג רזרבי, ג'ק (מגבה), משולש אזהרה, אפוד זוהר ופח אשפה. ברכב מסחרי צריך להימצא גם מטף
  • מערכות - בדיקת מערכות כללית ESP, ABS וכדומה

כדאי מאוד ללכת על פי הספר, לדאוג לכל הפרטים ולא לנסות לקצר תהליכים כיוון שזה עלול לעלות לכם במבחן חוזר. ישנם מוסכים שמציעים שירות של בדיקה כללית ולאחריה ביצוע טסט לרכב, כאשר הם בעצם דואגים להכל – אתה משאיר אצלם את הרכב ולוקח אותו חזרה אחרי שעבר את המבחן. אם שירות כזה מעניין אותך, הקפד לבדוק שאכן מדובר במוסך מורשה לביצוע טסט לרכב, והיה מוכן להיפרד מכמה מאות שקלים עבור השירות.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.