אוטוסטרדה - פורטל רכב

חידוש רישיון נהיגה לאחר שנתיים שלילה

תוכן [ הסתר ]

שלילת רישיון לתקופה של שנתיים נחשבת, עבור רבים, לגזר דין חמור ביותר שלא ניתן לעמוד בו. רישיון הנהיגה משמש אותנו לצרכי התניידות, ובמקרים מסוימים יש מי שזקוק לרישיון הנהיגה שלו לצרכי עבודה. באילו עבירות מקבלים שלילת רישיון לשנתיים, מהו התהליך ומה ניתן לעשות כדי לקצר אותו?

באילו עבירות מקבלים שלילת רישיון לשנתיים?

שלילת רישיון לתקופה של שנתיים היא הארוכה ביותר, ולעיתים מתווספים לה עונשים נוספים כדוגמת קנס כספי, מאסר על תנאי ואפילו מאסר בפועל. המקרים בגינם רישיון הנהיגה יישלל לתקופה זו, הם נהיגה בשכרות או סירוב להיבדק בבדיקת שכרות (בדיקת נשיפה, בדיקת דם או בדיקת שתן), וכן בעבירות כדוגמת נהיגה ללא רישיון נהיגה, אי ציות לתמרורים, עקיפה מסוכנת ואי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חציה. כפי שניתן לשים לב, חלק מן העברות נתפסות כ"קלות", וחלק מהנהגים אף מבצעים אותן על בסיס יום-יומי. תקופת השלילה נספרת החל מיום הפרדת רישיון הנהיגה שלכם.

מהו ההליך שצריך לעבור על מנת לקבל את רישיון הנהיגה בחזרה?

בכל פסילת רישיון שתוקפה הוא למעלה משנה, הנהג נדרש לבצע תהליך מחודש של הוצאת רישיון, הכולל מבחן תיאוריה וטסט – שהם מבחן עיוני ומעשי. נהגים אשר רישיון הנהיגה שלכם נשלל בגלל נהיגה בשכרות או סירוב להיבדק בבדיקת שכרות (שנחשב לנהיגה בשכרות), יש צורך במעבר בדיקות כשירות לנהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. במסגרת הבדיקות, הנהג פוגש רופאים המתמחים בתחומים שונים – רופא כללי, פסיכולוג, נרקולוג ועוד. לאחר יום הבדיקות המפרך, תועבר המלצת המכון הרפואי לרשות הרישוי האם להחזיר לכם את רישיון הנהיגה שלכם בתום תקופת הפסילה. ניתן להבין מכך, שהליך החזרת רישיון נהיגה לאחר פסילה הוא ארוך וכרוך בבדיקות, טפסים, תשלומים והתמודדות מול גופים בירוקרטיים מאוד. חשוב לזכור, שנהיגה בתקופת שלילה נחשבת לעבירה חמורה ביותר, וגוררת איתה מאסר, קנס ופסילת רישיון נוספת.

הבירוקרטיה שבהחזרת רישיון הנהיגה

כשמדברים על רשות הרישוי ועל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בפרט – מדברים על בירוקרטיה וסחבת. נהגים רבים שרישיון הנהיגה שלהם נשלל, נתקים בחסמים אשר מונעים מהם לקבל את רישיון הניגה שלהם בזמן, או בכלל. לאחר תקופת השלילה, הנהג, כמצופה, להוט לקבל את רישיון הנהיגה שלו בחזרה ולנהוג, במיוחד אם מדובר בנהג אשר משתמש ברכבו לצרכי פרנסה, כדוגמת נהגי משאיות. דחיית מתן רישיון הנהיגה היא דבר שבשגרה, וכוללת שליחת הנהג למבחנים שאין בהם צורך, הגשת טפסים נוספים, ועוד. זה המקום לציין שמעורבות של עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה, תסייע לכם לקבל את רישיון הנהיגה שלכם בדיוק ביום בו הוא אמור לחזור אליכם, ותמנע מכם טרטור מיותר.

נהגים חדשים ופסילת רישיון לשנתיים

נהג חדש מוגדר כנהג אשר לא עברו שנתיים מהיום בו קיבל את רישיון הנהיגה שלו, ובתקופה זו הוא נמצא ב"מבחן". על נהג חדש חלים מגוון של תקנות, כדוגמת הסעה עם מלווה והגבלת מספר הנוסעים אותם הוא יכול להסיע בו זמנית. שלילת רישיון לנהג חדש היא בעלת השלכות כבדות יותר – אם בית המשפט לתעבורה גזר על נהג פסילת רישיון נהיגה ל-3 חודשים ויותר, הוא יחשב כנהג שרישיונו נשלל, ויידרש לעמוד מחדש בתיאוריה וטסט, וכן לבצע בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. זאת בניגוד לנהגים וותיקים, אשר נדרשים להליך זה רק אם רישיון הנהיגה שלהם נפסל לתקופה של שנה ומעלה. עם סיום תקופת השלילה, הנהג החדש יהיה "נהג חדש" שוב, למשך שנתיים נוספות, על כל המשתמע מכך. כלומר – תקופת הפסילה לא נספרת, אלא מתאפסת. בפועל, ישנם עורכי דין לענייני תחבורה אשר מצליחים לקצר את תקופת הפסילה לפחות מ-3 חודשים, ובכך מצילים את רישיון הנהיגה של הנהג החדש.

למה מומלץ להיעזר בעו"ד בעת בקשת רישיון הנהיגה חזרה?

עבירה שבגינה רישיון הנהיגה נשלל, נחשבת לעבירה חמורה וזהו למעשה רף הענישה המקסימלי. במקרים בהם הנהג מיוצג כהלכה על ידי עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי, ניתן להפחית את העונש, לקצר תהליכים ולהשיב לנהג את רישיון הנהיגה שלו תוך פרק זמן קצר יותר.

המאמר נכתב באדיבות צורי סבן – עו"ד תעבורה בעל ניסיון של למעלה מ-15 שנה, במסגרתם ייצג נהגים חדשים וותיקים בהצלחה וסייע להם להשיב את רישיון הנהיגה שלהם במהירות האפשרית.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.