אוטוסטרדה - פורטל רכב

מדריך למכירת רכב בישראל

מכירת רכב היא תנאי מקדים לקניית רכב. מדובר בהליך מורכב המצריך פעולה מאסיבית בתחום של פרסום, בירוקרטיה, מוסכים וכמובן הרבה סבלנות. אך טרם הגיעכם אל השלב המשמח מכל: מכירת רכב הטרנטה שלכם, זכרו כי לצד כל השמחה עליכם לזכור כי הדבר נושא בחובו גם אחריות כלפי החוק הישראלי בנושא מכירת רכב.

במאמר שלפניכם, נציין מהן אופציות המכירה העומדות בפני כל סוחר מכוניות מתחיל וכן נעמוד על ההיבטים החוקיים שיש לממלא מלפני החוק בכדי לבצע מכירת רכב חוקית וכשרה כדין וכדת.

מכירת רכב

תוכן עניינים

זהו, אחרי לבטים קשים ואיומים, אחרי נקיפות המצפון וסדרת ההאשמות מבית ומחוץ, החלטתם סוף כל סוף לפנק את עצמכם ברכב חדש ולמכור את הרכב הישן של סבתא חיה שקיבלתם בירושה בדיוק לפני כשלושים שנה. אז אומנם נכון, כל הפרידות קשות, הרי נקשרתם מאוד לטרנטה הצהובה ימח שמה, שבקושי רדיו מפעילה, אך עשתה לכבודכם מיילג' מכובד ביותר, יחסית לרכב מקרטע מסוג פורד קורטינה. אז לפני שיהיה מאוחר ולא יהיה קונה שפוי באזור המזרח התיכון שיסכים לקבל לידיו את המפתחות לכרכרה הישנה, אנו ממליצים לכם לשקול היטב את צעדיכם ולהכין את רכבכם למכירה.

הכן רכבך לקראת הליך מכירת רכב:

אם ברצונכם להיפטר כליל מן הרכב, השקיעו כמה שעות מזמנכם ונסו לשדרג טיפה את מראה הרכב מבחינה חיצונית ופנימית ותראו כיצד סיכויי המכירה של הרכב עולים פלאים.

כל שעליכם לעשות הוא לפעול לפי הפרמטרים הבאים:

  • הכניסו את הרכב למוסך - לפי חוק מכירת רכב בישראל, עליכם לדווח על כל הבעיות, התקלות והיסטוריית התיקונים והתאונות של הרכב. לפני הליך מכירת הרכב אנו ממליצים לפנות אל מוסך מורשה הקרוב אל ביתכם ולהכניס את הרכב לטיפול אחרון בהחלט, וזאת בכדי לטפל בכל הבעיות הקוסמטיות הדרושות תיקון מיידי, כגון: נזילות, דפיקות, רעשים, טיפול עשרת אלפים ועוד. ככל שמצב הרכב יהיה טוב יותר לקראת מעמד המכירה, כך יהיה לכם קל יותר למכור את הרכב.
  • הכניסו את הרכב לקוסמטיקאית - אם ברצונכם לעשות מתיחת פנים משמעותית ולהגדיל את הסיכויים של מכירת רכב, הכניסו את רכבכם אל מועדון השטיפה המקומי, החליפו ריפוד, נקו את כל שאריות הבמבה והפיצו ניחוח כלכלי שיקפיץ את הקורטינה שלכם לראש הטבלה בלוח הרכב.
  • סיירת ניירת - אם ברצונכם להכין את הקרקע לקראת פעולת המכירה דאגו להכין את כל הנייר הדרושה לכם במעוד מועד: רישיון בעלות על הרכב, ומסמך המאשר ומוכיח כי לרכב אין כל היטלים, שיעבוד, מישכון, קנסות או חובות כלפי משרד הרישוי, רשויות מקומיות ובנקים.
  • טסט - לפני שאתם מוכרים את רכבכם דאגו להעבירו טסט וכך תוכיחו לקונה הפוטנציאלי את מצבו המעולה של רכבכם.
  • טווח מחירים - בואו נהיה רציניים לרגע, השקעתם את מיטב חייכם וכספיכם בטרנטרה הארורה הזאת שעברה איתכם חיים שלמים ומאושרים, אבל מה לעשות שהמציאות לא תמיד קלה והנכם ניצבים בפני דילמה לא פשוטה: קביעת תג המחיר בעבור מכירת רכב. ובכן, עליכם לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים: מחיר המחירון של הרכב הנמכר, הסכומים שהשקעתם על שיפור מראה האוטו והטיפול בו (ריפודים, צבע חדש, אביזרים, החלפת מנועמצבר חדש ועוד), המחיר שבו אתם מעוניינים, המחיר שיסכימו לתת לכם. נסו לקבוע סכום מינימום וסכום מקסימום אשר ממנו לא עליו לא תסכימו להתפשר בעת מכירת רכב, אולם מצד שני יעניק לכם גמישות במשא ומתן על מחיר הרכב.
  • נימוסין, יחס אישי ושירותיות - הקפידו להיות נחמדים, אדיבים ושירותיים בעת מכירת הרכב, ענו על כל שאלותיו של הקונה הפוטנציאלי, כי ברגע שתראו אמינים הרכב שלכם יימכר מהר יותר.

כיצד תוכלו למכור את רכבכם?

אם אתם מתכננים למכור את רכבכם, ישנם מספר אלטרנטיבות אשר תסייענה לכם להיפטר לאנחות מרכבכם, לרבות:

  • פרסום הרכב בלוחות מכירת רכב באינטרנט, לוחות מודעות ובעיתון.
  • פרסום מודעה אשר תוצב על גבי האוטו.
  • פה לאוזן.
  • פנייה למרכזים המתמחים במכירת רכבים מיד שנייה.

חוק מכירת רכב בישראל

כל בעל רכב בישראל המעוניין למכור רכב יד שנייה חייב לעמוד בתכתיבים ובדרישות של חוק מכירת רכב משומש התשס"ח 2008.

תכתיבי החוק מחייבים את בעל הרכב המוכר את רכבו (כאשר מדובר בסוחר רכב, יצרן רכב וכל עוסק ברכב) לכריתת חוזה בכתב בין בעל הרכב לרוכש הרכב.

כמו כן, החוק מחייב כל בעל רכב (פרטי או עסקי) בישראל ליידע את הקונה על כל הבעיות והליקויים המהותיים ברכב, כגון: זהות וסוג הבעלים הקודמים של הרכב, בעיות במנוע, בגיר, מספר הקילומטרג' של הרכב, פגיעות בשלד ותאונות.

מעל לכל, המשא ומתן בין מוכר הרכב לקונה חייב לפעול בתום לב וכן אסור לו להטעות את הרוכש הפוטנציאלי בעת מכירת רכב.

לסיכומו של עניין, אם אתם חולמים על הרגע שבו תגשימו חלום ישן באמצעות קניית רכב מליסינג חדש, או קניית רכבים חדשים לחברה אל תשכחו כי כל קנייה מתחילה בהליך מכירת רכב.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.