אוטוסטרדה - פורטל רכב

סוגי רכבים - בנזין, חשמלי ומה שבניהם

המהפכה החשמלית בעולם הרכב הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות. טכנולוגיות חדשות הכוללות מערכות חשמל, המשתלבות יחד עם מנוע הבנזין, הפכו לנפוצות יותר. מה שנראה פעם דמיוני לחלוטין – הפך למציאות וכיום ניתן לראות על הכביש יותר ויותר רכבים שאינם מונעים אך ורק באמצעות דלק.

ישנם סוגים שונים של רכבים מסוג זה, החל מרכבים "היברידיים" ועד רכבים חשמליים לחלוטין.

רכב היברידי

פירוש המילה היברידי הוא "כלאיים". כלומר, מדובר בהכלאה – שילוב של המנוע שאנו מכירים (דיזל או בנזין) יחד עם מנוע חשמלי. היתרונות של רכבים היברידים רבים: חיסכון בדלק, תרומה לאיכות הסביבה ופליטה נמוכה יותר של מזהמים. בנוסף, בסביבה עירונית הרכב יפעל על בסיס המנוע החשמלי בלבד, ועל כן הנסיעה בו תהיה שקטה במיוחד.

פלאג-אין - PHEV 

רכבי "פלאג הייבריד", או באנגלית –PHEV . רכבים מסוג זה לוקחים את שילוב החשמל ברכב צעד קדימה. הסוללה בהם חזקה יותר מרכבים היברידיים, והיא פועלת גם בנסיעות בין-עירוניות ולא רק בנסיעות בתוך העיר. על כן, צריכת הדלק ברכבים אלה נמוכה יותר מזו שברכבים ההיברידיים. ניתן וצריך להטעין את הסוללה גם משקע החשמל, בשל חוזקה הרב בהשוואה לרכבים ההיברידיים, ומכאן גם השם "פלאג-אין".

רכב חשמלי

רכבים אלה הם בעלי 100% מנוע חשמלי. המנועים ברכבים אלה מבוססים על מערכות חשמליות מתקדמות, ללא צורך בשימוש בדלק כלל. מעבר לחיסכון כתוצאה מהשימוש ברכבים אלה, המורגש היטב בכיס, רכבים אלה ידידותיים לסביבה, נקיים לחלוטין מכל המזהמים הנוצרים כתוצאה ממנוע דלק, טובים יותר לבריאות ובראייה לטווח הרחוק פותרים למעשה את בעיית זיהום האוויר בעולם שנוצרת כתוצאה משריפת דלקים ברכבים.

השוואה

כאשר נשווה בין רכבים חשמליים למונעי דלק, ניתן לומר שברוב הפרמטרים רכבים היברידיים וחשמליים יהיו חסכוניים יותר. מעבר לחיסכון כתוצאה משימוש בחשמל (עלויות טעינה נמוכות משמעותית מתדלוק מיכל), נכון להיום אגרת הרישוי שצריך לשלם על רכבים חשמליים נמוכה משמעותית מזו של רכבים מונעי דלק. הרכבים ההיברידיים והחשמליים מצטיינים גם בכל הנוגע לעלויות הטיפול השוטף.

עלות שנתית של טיפולים שוטפים ברכב מונע דלק יכולים להגיע לכ-5000₪ בשנה, לעומת טיפולים שנתיים ברכבים היברידיים וחשמליים שיכולים להגיע בשנה גם למאות שקלים בלבד. יחד עם זאת, ישנם כמה חסרונות שכדאי לקחת בחשבון: לאחר כ-8 שנים, ככל הנראה יהיה צורך להחליף את רכיבי הסוללה, מה שיכול להגיע לסכום גבוה שכדאי לקחת בחשבון.

בנוסף, רכב חשמלי לחלוטין מצריך עמדת טעינה קרובה. אם אין לכם אפשרות להתקין עמדה ביתית, יש לקחת בחשבון שיחד עם עליה משמעותית בכמות העמדות בארץ, עדיין אין מספיק עמדות ציבוריות, מה שעלול להתבטא בחוסר זמינות ובתורים ארוכים. בנוסף, בהשוואה לרכבים מונעי דלק, השחיקה של הצמיגים ברכבים חשמליים מהירה יותר, וזאת בשל המשקל של מרכיבי הסוללות.

 

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.