אוטוסטרדה - פורטל רכב

מדריך ואינדקס מוסכים מורשים בישראל

מוסכים מורשים

הליכה למוסך כמוה כהליכה לרופא – זהו תחום אפור, שלרוב אין לנו מושג מה באמת קורה בו ואנחנו מסתמכים בו לחלוטין על בעל המקצוע. וממש כמו רופא – מוסכים מומלצים מפה לאוזן, עוברים מחר לחבר, ואם מצאת מוסך טוב – בדרך כלל זה לכל החיים.

תוכן [ הסתר ]

הפחד הגדול של כולנו הוא שירמו אותנו במוסך או שיתקנו דבר אחד אבל יקלקלו סדרה של דברים אחרים. במרבית המקרים פחד זה אינו מוצדק כלל וכלל. אם תדעו לוודא ולבדוק מספר סוגיות הקשורות לעולם המוסכים החל מכדאיותו של מוסך מורשה, דרך טיפים לתיקון הרכב במוסך ועד חיובים ועיכובים אפשריים – לא אמורה להיות לכם שום בעיה.

מהו מוסך מורשה?

כשמדברים על מוסך מורשה, צריך לשאול, קודם כל, מי הגורם שמעניק את אותו רישוי. התשובה לכך היא חד משמעית: משרד התחבורה. המוסכים המורשים עומדים תחת פיקוחו של האחרון, בין השאר בסוגיות הנוגעות לבטיחות העבודה בהם, לתקני העבודה, לרמת העובדים ולמחירי הטיפול, אשר קבועים בחוק.

כל מוסך המוגדר כמורשה בישראל מאוגד על ידי איגוד המוסכים בישראל (פרטים נוספים על האיגוד מופיעים באתר האינטרנט שלו). הוא חתום על קוד אתי, ומחויב להעניק ללקוחותיו שירותים ברמה גבוהה. אחרת, באפשרותו של הלקוח להפנות תלונה בעניין, הן למשרד התחבורה והן לאיגוד המוסכים בישראל.

האם כדאי ללכת למוסך מורשה?

המוסכים המורשים הם מוסכים שקיבלו רישיון כחוק מטעם משרד התחבורה. פירוש הדבר שהמוסך עובד תחת החוקים והתקנות של משרד התחבורה, עונה לנהלים מסוימים של טיפול ברכב ויש אל מי לפנות במקרה של תקלות או מחדלים, אם כאלו יקרו.

נקודה חשובה נוספת נוגעת להגדרות השונות של מוסכים בישראל. ראוי להדגיש, בהקשר הזה, שקיים הבדל מהותי בין מוסך מורשה לבין מוסך היבואן, הבדל שלא רבים נותנים עליו את הדעת. כך, עלולים הם לבחור במוסך שאינו עונה כלל לצרכים שלהם, על כל הסכנות שבכך.

בעוד המוסך המורשה מתייחס לשאלת הפיקוח והרישיון מטעמו של משרד התחבורה, מוסך היבואן מקבל סמכות בלעדית לטפל בדגמים מסוימים, וזאת על ידי היצרנית שלהם. עם זאת, בהחלט ייתכן מצב שבו מוסך המוגדר כמורשה יפעל אך ורק בשמו של יבואן מסוים, ויתמקד בכלי הרכב שלו בלבד.

היתרונות של מוסך מורשה הם שבגלל הרישיון, הוא חשוף לפיקוח ולביקורת ואם הוא חבר באיגוד המוסכים – על אחת כמה וכמה. אתה יכול להיות בטוח שתקבל טיפול מקצועי מאנשי מקצוע מוסמכים. החיסרון הוא שלרוב הטיפול במוסך מורשה יקר יותר ואין שום ערובה לכך שתקבל בו תמיד שירות טוב יותר. בכל מקרה, לפני שאתם לוקחים את הרכב למוסך – כדאי לחפש עליו המלצות מחברים, קולגות או פורומים בנושאי רכב באינטרנט.

אינדקס מוסכים מורשים לפי סוג רכב

יתרונות וחסרונות הטיפול במוסך מורשה

כבר מסקירת המאפיינים הבסיסיים של מוסכים מורשים בישראל, ניתן ללמוד על לא מעט יתרונות שלהם. הטבלה הבאה מסכמת אותם, וכן מתייחסת מן העבר השני של המשוואה - למספר חסרונות שעלול לטמון בחובו המוסך המורשה:

יתרונות וחסרונות של מוסך מורשה

  • רמת שירותים גבוהה (תמיד יש הפתעות) - ייתכן גם בהם יחס שאינו חיובי.
  • פיקוח (יש כתובת אליה ניתן להתלונן) - היחס במוסכים רבים מסוג זה אינו אישי, מחמת גודלם הם מחזיקים בחלקי חילוף שאינם מובנים מאליהם.
  • היכרות - מכירים את כלי הרכב המטופלים בהם לעומקם.

היכן מוצאים מוסכים מורשים?

העובדות מראות כי בישראל ניתן למצוא כיום מאות מוסכים מורשים. אלא שיש בה מספר גדול עוד יותר של מוסכים שאינם עונים על ההגדרה הזו. המשימה הראשונה היא, כמובן, בחינה כי אכן המוסך האמור עומד בכל הקריטריונים שהעמיד משרד התחבורה לצורך הגדרתו כמורשה. בחינת המסמכים הרלוונטיים מטעם משרד התחבורה, טרם תחילת הטיפול במוסך, יכולה לספק תשובה מהירה לשאלה זו.

אפשרות אחרת היא לחפש מראש אחר המוסכים המורשים. אתר האינטרנט של משרד התחבורה מציג, ברשימה מסודרת, כל מוסך מורשה בישראל. באתר, בו ניתן לבצע את החיפוש על פי אזורים, מופיעים פרטי יצירת הקשר עם המוסך, כתובתו, ההתמחות שלו, וכמובן – מספר הרישיון. בדיקה של מספר שניות יכולה לחסוך אי נעימות רבה.

טיפים, חוקים וכללי התנהגות

  • יש להקפיד על הזמנת עבודה מסודרת, בה מצוין מהו בדיוק התיקון, הטיפול או השירות שהרכב צריך לקבל ולוודא כי פרטי הרכב הרשומים בהזמנה נכונים.
  • יש להוציא מהרכב את כל החפצים האישיים לפני הטיפול. מוסכים אינם אחראים לאובדן או נזק כלשהו, אלא אם כן הם נגרמו על ידי אנשי המוסך עצמו.
  • בחלק מהמוסכים ישנם חדרי המתנה ואם הטיפול קצר – אתה מוזמן להמתין לרכב שם. אל תסתובב באזור הטיפולים ואל תעיר הערות על סדרי העבודה.
  • במידה ומדובר בטיפול ארוך – עדיף לא להמתין, אולם יש לאסוף את הרכב עד שלושה ימים מגמר הטיפול בו. לאחר מכן, יכול מוסך לחייב אותך בהוצאות אחסון.
  • מסירת הרכב בחזרה לבעלים מהווה אישור לפי חוק על כך שהרכב תוקן.
  • אם בכל זאת נתגלו ליקויים ברכב לאחר שהושב לך, פנה אל המוסך, דווח עליהם ותן לו הזדמנות לתקן אותם. כמובן, אם התקלה קשורה לסיבה שבגללה נכנס הרכב למוסך מלכתחילה – התיקון ייעשה ללא תשלום.

מחפשים המלצה על מוסכים אמינים בארץ?

חיובים ועיכובים

חישוב עלות הטיפול ברכב מבוצע על פי עלות החלפים ושעות העבודה המוערכות לטיפול, בתוספת מע"מ כחוק. לעתים, יבקשו מוסכים תשלום מקדמה לפני ביצוע העבודה והשלמה של מלוא הסכום אחריה.

כמובן, הצעת המחיר הראשונית הנה בגדר הערכה בלבד וייתכן שהעלות תהיה גבוהה יותר אם יתברר שהטיפול מסובך או ארוך מהמשוער. אם הטיפול מתייקר בלמעלה מ-20% מהטיפול המקורי, על המוסך להודיע על כך לבעל הרכב ולקבל את הסכמתו.

בהתאם לחוק חוזה הקבלנות, יכול מוסך לעכב את שחרור הרכב עד ביצוע מלוא התשלום. אם התשלום מתעכב ביותר משלושה ימים, יכול המוסך לחייב את בעל הרכב גם בהוצאות אחסונו. אחרי הכל, הליכה למוסך היא חוזה לכל דבר ועניין. כל עוד הלקוח יבצע את חלקו נאמנה – יעשו זאת גם אותם מוסכים.

מוסכים מורשים GMC (8)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים של היצרן GMC, בחלוקה כלל ארצית

מוסכים מורשים אאודי (7)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי אאודי, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים אופל (6)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי אופל, בחלוקה כלל ארצית

מוסכים מורשים איסוזו (4)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי איסוזו, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים אלפא רומאו (4)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי אלפא רומאו, בחלוקה כלל ארצית

מוסכים מורשים דייהטסו (4)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי דייהטסו, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים טויוטה (6)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי אופל, בחלוקה כלל ארצית

מוסכים מורשים יונדאי (3)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי יונדאי, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים מיצובישי (3)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי מיצובישי, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים מרצדס (2)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי מרצדס, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים ניסאן (3)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי ניסאן, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים סובארו (7)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי סובארו, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים סוזוקי (4)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי סוזוקי, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים סיאט (5)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי סיאט, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים סיטרואן (5)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי סיטרואן, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים פולקסווגן (5)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי פולקסווגן, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים פיאט (5)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי פיאט, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים פיג'ו (6)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי פיג'ו, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים רנו (7)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים לטיפול ברכבי רנו, בחלוקה כלל ארצית.

מוסכים מורשים שברולט (5)
בעמוד הבא תמצא רשימה של מוסכים מורשים של היצרן שברולט, בחלוקה כלל ארצית

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.