אוטוסטרדה - פורטל רכב

הסכם מכירת רכב

רכישת רכב מיד שנייה היא אחת העסקאות הנפוצות כיום המחייבת עריכת הסכם מכירת רכב בין מוכר הרכב וקונה הרכב בכדי להבטיח את זכויותיו וחובותיו של כל צד הבא בהסכם ובכדי למנוע עוגמת נפש לרוכש הרכב לאחר העברת הבעלות.

בשנת 2008 עם כניסת תוקפו של החוק למכירת רכב משומש, כל אדם החפץ לרכוש רכב מיד שנייה רשאי תמורת תשלום לקבל את היסטוריית התיקונים, הטיפולים והתאונות של הרכב האמור מחברות הביטוח והמוסכים.

גילוי נאות זה, משמש כמידע חשוב בעת עריכת הסכם מכירת רכב ועשוי למנוע עוגמת נפש עתידית לקונה הרכב בגין תקלות "פתאומיות" המתגלות ברכב לאחר מעמד הרכישה.

מכירת רכב מיד שנייה הוא הליך מורכב ובירוקרטי המחייב בחינה מדוקדקת של פרטים בעת מכירת רכבים.

במאמר הבא, נסביר אודות הסכם מכירת רכב, תנאיו וכן נפרט מאילו סעיפים בחוזה צריך להיזהר.

מהו הסכם מכירת רכב?

הסכם מכירת רכב, הנקרא גם חוזה מכירת רכב הוא חוזה הנערך במטרה למנוע מקרים של הונאה בעת קניית רכב משומש. הסכם מכירת רכב הינו שטר התחייבות הנערך בין שני הצדדים הבאים בעסקה, קרי: מוכר הרכב וקונה הרכב ובו מסוכמים כל פרטי עסקת המכירה.

מצד אחד, מוכר הרכב מצהיר בחוזה כי הרכב הינו בבעלותו וכי הוא רשאי למכור אותו ואין לו כל מניע נסתר למכירת הרכב. כמו כן, על מוכר הרכב להצהיר כי פרטי הרכב אינם מזויפים וכי הם זהים לפרטים המופיעים ברישיון וכי כל המסים, החובות, האגרות שולמו ואין כל שעבוד על הרכב.

מצד שני, קונה הרכב מצהיר בחוזה כי הוא ראה ובחן את האוטו בצורה מעמיקה ומצא כי הוא הולם את צרכיו וכי הוא מעוניין לרכוש אותו. קונה הרכב גם מצהיר כי בהתאם להתחייבותו של המוכר למצבו התקין של הרכב, כך הוא מוותר על כל טענה באשר לפגם שימצא ברכב וכי הוא מתחייב שלא לתבוע את המוכר בעתיד.

כמו כן, חשוב לציין כי חובת העברת הבעלות הינה באחריות מוכר הרכב ועליו לדאוג לשלם את כל החובות ודוחות התעבורה עד ליום מסירת הרכב לקונה.

מהם הסעיפים הכלולים בחוזה?

סעיפי הסכם מכירת רכב מונה את הסעיפים המשפטיים הבאים להם מתחייבים מוכר הרכב וקונה הרכב גם יחד:

 • פרטי מוכר הרכב - על מוכר הרכב לציין את פרטי הזהות המדויקים שלו לרבות: שם ושם משפחה, מספר תעודת זהות וכתובת פרטית.
 • פרטי זיהוי הרכב- על מוכר האוטו לציין את פרטי האוטו המדויקים כפי שמופיעים ברישיון המקורי לרבות: סוג הרכב, דגם הרכב, שנת ייצור הרכב, מספר הרישוי של הרכב ויצרן הרכב. כמו כן מתחייב מוכר הרכב כי האוטו הינו נקי מחובות ועיקולים וכי כל הפרטים הללו זהים לפרטים המופיעים ברישיון.
 • פרטי קונה הרכב- על קונה הרכב לציין את פרטיו המדויקים לרבות: שם פרטי ושם משפחה, כתובת פרטית ומספר תעודת הזהות.
 • העברת הבעלות על הרכב -מוכר הרכב מתחייב לבצע העברת בעלות על הרכב, כאשר קונה הרכב מתחייב לשלם את אגרת העברת הבעלות על הרכב, ובכך מתחייב המוכר כי הרכב איננו מעוקל, משועבד או נמצא בחוב. במידה ויתברר כי הרכב מעוקל או משועבד מוכר הרכב מתחייב לסלק את החוב לאלתר.
 • קילומטראז' הרכב- על מוכר הרכב לציין בחוזה במדויק את מספר הקילומטרים שגמע הרכב תוך התחייבות לאמיתות המספר המופיע במד הקילומטראז'. כמו כן, על מוכר הרכב לציין איזה יד הרכב (ראשונה, שנייה, שלישית) וכן עליו לציין את זהות הבעלים הקודמים (פרטי, ממשלתי, השכרה, חברה ציבורית, חברה פרטית, מונית, מורה לנהיגה ועוד).
 • מחיר הרכב ותנאי תשלום הרכב- בסעיף זה יצוין הסכום שסוכם בין הצדדים בעבור מכירת הרכב וכן תנאי התשלום הכוללים את גובה הסכום הראשוני, שישולם במעמד החתימה על החוזה ואת גובה הסכום הנותר, שישולם במעמד העברת הבעלות על הרכב ומסירתו לקונה במזומן או בשיק בנקאי.
 • מצבו המכאני של הרכב- על מוכר הרכב להצהיר כי מצבו המכאני של הרכב הינו תקין וכי לא נעשו בו שינויים הנוגדים את החוק.
 • מועד מסירת הרכב - על מוכר הרכב לציין את מועד מסירת הרכב המדויק בו יועבר הרכב לקונה הרכב כפי שסוכם בין הצדדים.

ממה צריך להיזהר בעת חתימה על הסכם מכירת רכב?

אין ספק כי קניית רכב מיד שנייה היא עסקה מסוכנת, לפיכך חשוב מאוד לשים לב לפרטים הבאים טרם החתימה על הסכם מכירת רכב:

 • על מנת שלא תהיינה הפתעות באשר לפרטי הרכב המצוינים בחוזה, גשו עם מוכר הרכב אל משרד הרישוי וודאו את אמיתות הפרטים. הקפידו לא לחתום על שטר המכר או לשלם על אגרת העברת הבעלות טרם אימות הנתונים הללו, שכן אחרת לא תוכלו לסגת מהעסקה.
 • היזהרו מזיופים של קילומטראז' האוטו. לשם כך תוכלו לבחון את פרטי ספר הטיפולים של הרכב במוסך בו טופל והיסטוריית התיקונים והתאונות של הרכב.
 • אל תקנו רכב שזה עתה נרכש ומוצע באופן מיידי למכירה בשנית. ייתכן כי משהו לא תקין ברכב.
 • עגנו את מחיר הרכב באמצעות הסכם זכרון דברים.
 • פנו לקבלת חוות דעת מקצועית למצב הרכב מפי מוסך מורשה.
 • בדקו אצל רשם המשכונות אם רכב למכירה הינו משועבד או מעוקל.

לסיכום, אם ברצונכם לקנות רכב מיד שנייה הקפידו לחתום על הסכם מכירת רכב.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.