אוטוסטרדה - פורטל רכב

המלצות וטיפים לחסכון בדלק

המלצות וטיפים לחסכון בדלק

ההוצאה הכספית על הדלק היא המרכיב היקר ביותר במכלול ההוצאות הכרוכות באחזקתו השוטפת של כלי רכב. מחירי הדלק אמנם יודעים עליות ומורדות העושות כותרות בחדשות מידי חודש, אך המגמה הכוללת של מחיר הדלק הינה עקבית בעלייתה מזה שני עשורים. חסכון בדלק הוא חסכון משמעותי בכסף.

על ידי שינוי התנהגות ומחשבה מראש ניתן לחסוך מאות שקלים בחודש. הכל תלוי במידת המחויבות לנושא והמודעות לו. ישנם מספר צעדים אשר לא ישנו את שגרת יומכם אבל יביאו לחסכון רב.

חסכון בדלק

תוכן עניינים

צעדים פשוטים ללא שינוי השגרה לשם חסכון בדלק

  • אווירודינמיות - מרכיב חשוב הטומן אפשרות לחסכון משמעותי בדלק. הרכבת מתקנים כדוגמת גגונים ומתקנים לאופניים הינה שכיחה עד מאוד. הסרת מתקנים מסוג זה והשארת העיצוב המקורי של הרכב על טהרתו תסייע בהפחתת אפקט הגרר ותוביל לחסכון בדלק.

בכלל זה גם נושא פתיחת החלונות או חלון הגג (Sun Roof). אלו גם פוגעים בחלקות הנסיעה. שימוש במזגן עלול להגביר את תצרוכת הדלק עד עשרה אחוזים, אך במהירויות של מעל שבעים קמ"ש מבחינת החיסכון בדלק עדיף השימוש במזגן על פתיחת החלונות. כמובן שאידיאלי הוא להימנע הן מפתיחת החלון והן משימוש במזגן.

  • כיבוי המנוע בזמן עמידה - בכל עצירה של מעל חצי דקה כיבוי והתנעה מחדש עדיפים על השארת הרכב מותנע. יחד עם ההכרה בכך חשוב מאוד גם להיפטר מהנטייה לחמם את הרכב בטרם תחילת הנסיעה. אותו הדין גם לגבי לחיצה על דוושת הגז בעת ההתנעה. התנהגות זו הכרחית הייתה למכוניות בשנות ה- 80 וה- 90 והיום היא פשוט מתכון לבזבוז משווע בדלק.
  • תכנון נסיעה - נסיעה מונוטונית צורכת הרבה פחות דלק מנסיעה במהירויות משתנות העשירה בלחיצות על הבלמים והחלפת הילוכים – פעולות הכרוכות בהגברת הצריכה ולו לרגע. לכל רכב מהירות אופטימאלית לצריכת הדלק, בה מספר הקילומטרים לליטר הוא הגבוה ביותר. מהירות זו הינה סביב המאה קמ"ש.

מובן כי בתוך העיר לא ניתן לשמור על מהירות של מאה קמ"ש, אך כן ניתן להימנע משימוש חוזר בבלמים ובדוושת הגז. הנמכת המהירות מאות מטרים לפני הרמזור והגעה אליו במהירות איטית, כמו גם העלאת מהירות הרכב בצורה מתונה לאחר שכבר עברנו את הרמזור תחסוך פלאים.

  • מצב הרכב והמנוע - מנוע שמור הוא מנוע יעיל. הקפדה על שימוש בשמן המנוע הנכון ובכמות הנכונה, הקפדה על שימוש בנוזל קירור לרדיאטור ומעקב אחר לחץ האוויר בצמיגים מסייעים ביעילות הרכב לבצע את ייעודו – לתרגם דלק לקילומטרים. מומלץ לא להתעצל ולבדוק את נפח האוויר בצמיגים אחת לשבועיים.

צעדים משמעותיים ומשני שגרה לחסכון בדלק

עבור חלק מאתנו, הוצאות הדלק מכבידות במיוחד. הנכונות לחסכון בדלק, גם במחיר שינוי שגרה, יכולה להיתרגם לצעדים משמעותיים יותר:

  • תכנון יעדי הנסיעה - הפחתת תצרוכת הדלק על ידי הפחתת מרחק הנסיעה אותו אנו דורשים. החלפת מקום עבודה או אפילו מעבר דירה יכול לטמון בחובו ירידה של מאות קילומטרים ממרחק הנסיעה החודשי. עבור מי שיש בידו את האפשרות, אין לפסלה על הסף.
  • נסיעה משותפת – העול הכספי הנגרם מעלייתו העקבית של מחיר הדלק הביא להתפתחות תופעה: עמודי טרמפים בפורטלים הגדולים וברשתות החברתיות. פרסמו ברשת את יעדי ומועדי נסיעתכם ומצאו שותפים ארעיים לנסיעות בתמורה להשתתפות בנטל עלות הנסיעה. לא רק תקבלו חסכון בדלק אלא גם תזכו לחברה בנסיעה.

סיכום

עלות הדלק הינו חלק משמעותי מההוצאה החודשית לרכב, המצב העולמי ואי הוודאות בנושא המעבר לרכבים חשמליים או שימוש בפתרונות הנעה חדשים מביאים אותנו למצב שרצוי ביותר לחסוך בהוצאה זו. שינויים בהרגלי הנהיגה ובתפיסה יכולים לחסוך עבורנו כסף רב. חסכו בתבונה, נהגו בזהירות ותגיעו הביתה בשלום סה"כ מדינתנו אינה גדולה ואין מה למהר!!!

מדריכים נוספים בנושא הדלק לרכב

תחנות דלק

במאמר הבא תמצא מידע על תחנות הדלק בישראל

לקריאה

מבנה מחיר הדלק

במדריך הבא תלמד ממה מורכב מחיר הדלק בארץ

לקריאה

חישוב צריכת דלק

במדריך הבא תלמד כיצד לחשב את צריכת דלק ברכבך

לקריאה

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.